Web Yazılım Nedir? – Bir Web Yazılımcı Ne Yapar ?

Biliyorsunuz web alanı büyük bir oranda rağbet gören teknolojilerin başında gelmekte. Bugün ki yazımız da bu yazılımın nasıl olduğunu bu yazılımı yapan kişilerin neler yaptığı gibi sorulara aşağıda bulunan makalemizde cevap bulabilirsiniz.

 

Web yazılım nedir?


Web yazılımı genel bir tabir olarak açıklarsak sunucular üzerinde çalışan ve bu yazılan kodların biz kullanıcılara tarayıcılar yardımıyla sunduğu hizmetlerin tümü diyebiliriz.
Web yazılım aynı zamanda web programlama da tabir edilebilmektedir. Web yazılım yapmak için bu yazılımı yapan birçok program bulunmakta bu programları kullanarak yazılım yapılabilir. Bu dillerden yönlü olanlarının başında C# programlama dili gelmek bu dil gerek masaüstü, gerek mobil gerekse web yazılım ve uygulamalar yapılabilmektedir.
Web yazılım kişiler kullanıcıların tarayıcı üzerinden göremeyecekleri veritabanı işlemleri yapmaktadırlar. Çeşitli algoritmalar kurarak bir sistem oluşturur ve bu sistemlerin çalışması için gerekli çalışmalar yaparlar. Web yazılımı daha açıklamak gerekirse. Buna en basit örnek olarak Facebook’da kullanıcı adı ve şifremizi girerek giriş yapıp daha sonra bu bilgilerin bizleri tanıyıp giriş yapması bir web yazılımın ürünüdür.

Hep kafalarda söyle bir soruda oluşmamış değildir web yazılım ile tasarım arasındaki farklar? Bunlar arasındaki farkı şöyle açıklamak gerekirse. Web yazılım ile web tasarımın arasında en büyük farkların başında web tasarım kullanıcılarda gözükürken web yazılımlar tarayıcılarda gözükmez. Fakat bu işlemlerin yapılması için önemli maddelerin başında bu yazılan kodların doğru ve veri gizliliğinin ön plana alarak yapılması önemlidir.

 

Web yazılımcı olmak için nereden başlamalı?


Bu alana başlarken fazla hevesle başlamanız ilerde sizlere kötü sonuçlar verebilir. Bunun nedenleri arasında bu yol için heves önemli ama fazla heves ilerde sizlere kayıplar yaşatabilmektedir. Bu hevesinizin doğru ben yapacağım diyorsanız bunun için aşağıda bulunan yol haritasını incelemenizde yarar var.

Öncelikle web tasarımın olmazsa olması olan html dilinden başlanmalıdır. Html dili iyi öğrenildikten sonra CSS geçilmelidir. Css kısaca html dilinin o basit tasarımını daha cafcaflı hale getirmemize yarayan bir dildir. Daha sonra sitelerimizi daha animasyonlu bir hale işlevsel açıdan iyi bir hale getirmek için Javascript ve javascript dilinin bir kütüphanesi olan Jquery diline başlanmalıdır. Sıra geldi web yazılımcı için dillere web yazılımcıların birçok programlama dilini seçme ihtimali var. Bu diller Php, C#, C++ gibi dillerdir. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve günümüzde bile birçok büyük sistemin alt yapısında bulunan php gelmekte. Fakat bunlar dışında C#, C++ gibi diller yardımıyla da istediklerinizi yapabilirsiniz. Bu diller arasında bir seçim yapma yapacaksanız bunu sorunu şöyle alt edebilirsiniz.


Sadece web üzerine bir dil seçecekseniz seçiminizi Php den yana kullanabilirsiniz. Ama ben öğrendiğim diller diğer uygulamalarla da yapmak istiyorum diyorsanız o zaman seçiminizi C tabanlı dillerden yana kullanabilirsiniz. C tabanlıdan kastım C# ve C++. Bunlar dışında da web programlama dilleri var mı diye soracak olursanız var hem de çok fakat en popülerleşenleri bunlar olduğundan dolayı bu dilleri sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir