Site Dışı Seo Nedir

SEO uzmanları site içi SEO ve site dışı SEO olarak ayrı kavramlardan bahsediyorlar. Oysa bu iki kavram birbirinden ayrı düşünülebilecek ya da uygulanabilecek kavramlar değildir. Daha doğrusu, site içi SEO uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz ama bunu site dışı SEO uygulamaları ile desteklemezseniz beklediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz. Öncelikle kavramları kısa olarak açıklayalım.

seo-termsSite İçi SEO:  On-site SEO olarak bilinen kavram, sitenin sayfaları içinde yapılan SEO çalışmalarına verilen addır. Sitedeki içeriğin ve kodların gerektiği zaman düzenlenmesini ya da güncellenmesini ifade eder. Yani site sayfasını optimize etmek için yapılan çalışmalardır.

Site Dışı SEO: Off-site SEO olarak da isimlendirilmektedir. Siteniz için kaliteli bir içerik oluşturduktan sonra önem kazanmaktadır. Konu ile alakalı diğer sitelerden kendi sitenize yönlendirmeler yapılmasını sağlayacak çalışmadır. Bunu uygulamadığınız takdirde, hazırladığınız sitenin içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun sıralamada yükselme ihtimali azalacaktır. Özellikle Google siteniz için verilen referansların önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle doğal görünümlü linkler, sitenize yapılan yönlendirmeler arama motoru sıralamasında yükselmenizi sağlayacaktır. Böylece hazırladığınız sitenin daha çok sayıda kullanıcı ile buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir