Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım uyumlu web tasarım anlamına gelmektedir. Responsive web tasarım ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştır. Şu an günümüzde çok popüler ve yaygındır. Son birkaç yıldır da popülerliğini korumaktadır.

 

      Responsive web tasarımın amacı mobil cihazlardan ve tabletlerden bir web sitesine giriş yapıldığında sitedeki her şeyin yani sitenin içindeki yazıların, resimlerin, videoların kısaca her şeyin  ekranın boyutuna göre şekil alıp tam o boyuta göre ayarlanmasıdır. 3 kademeli olarak tasarlanır. Bunlar genellikle desktop, tablet ve mobil versiyondur.

      Responsive siteler arama motoru tarafından desteklenmektedir. Bir sayfanın arama motorlarında tek url ile sayfanın responsive olması daha uygun görülmektedir. Hem kendi alan adı hem de farklı bir subdomain altında bir mobil versiyonun olması uygun olmamaktadır. Bunun sebebi ise mobil cihazdan bir arama yaptığınızda arama motoru mobil cihaza uyumlu mu değil mi diye bakmadan size sıralama çıkarıyor.  

      Artık neredeyse bütün insanlar aramalarını mobil cihaz kullanarak gerçekleştiriyor. Ya mobil cihazlardan ya da tabletlerden arama motoru kullanılma oranı yapılan araştırmalara göre son zamanlarda %25 oranında artış göstermiştir. Günümüzde bu oran daha da artmaktadır. Ve gün geçtikçe yine daha fazla artış gösterecektir. Bu yüzden de responsive web sitelerde de bir artış görülmekte ve daha da artması, ilgi görmesi beklenmekte.

            

 

       Responsive tasarımı kısaca tanıtmak gerekirse farklı çözünürlüklere, farklı ekran boyutlarına göre tasarlanmış web sayfalarıdır. Site sahipleri artık responsive tasarımı daha çok kullanmaya başladı. Çünkü günümüzde mobil cihaz kullanım oranı daha çok arttı ve hala da artmaktadır. Bu yüzden web sitelerinin duyarlı ve uyumlu olması gerekmektedir. Özellikle de e-ticaret yapan sitelerin responsive uyumlu olması çok önemlidir. Bu müşterilere kolaylık ve rahatlık sağlar. Böylece müşteriler siteden sıkılmamış olurlar ve siteden çıkmazlar. Responsive tasarım olmayan siteleri kullanmak zordur. Müşteriler ve kullanıcılar zorluk çektiği siteden hemen çıkmak isterler ve uğraşmak istemezler. Sürekli siteyi yakınlaştırarak bir şeyi incelerler ya da okurlar. Bu da bir süre sonra insanı sıkar. Mobil uyumlu olmayan sitelerin bazılarında menülerdeki linklerde çalışmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir